Agaty Szmigrodzkiej Książki Główna

©Copyright  by Agata Szmigrodzka. All rights reserved. Made by Fotkarnia 2012-13

Agata Szmigrodzka - założycielka
i liderka zespołu HAYAT; wieloletnia instruktorka i propagatorka tańca orientalnego i flamenco. Obecnie prowadzi zajęcia w Prywatnej Szkole Tańca NNSTUDIO DANCE w Jeleniej Górze.

Moja przygoda z tańcem rozpoczęła się w 1996 r. w Warszawie. Poznałam wówczas swoje pierwsze nauczycielki flamenco - Małgorzatę Matuszewską (późniejszą założycielkę Teatru Tańca NTF w Warszawie) i Joannę Stróżewską (instruktorkę Studio Flamenco - pierwszej
w Polsce szkoły flamenco obecnie pod dyrekcją Marka Krajewskiego). Brałam udział w kursach prowadzonych m.in. przez takich tancerzy jak: Belen Maya, Costi del Chato, Juan Trigueros, Ana Maria Amay. Obecnie rozwijam swoje umiejętności we flamenco pod kier. Katarzyny Radułowicz we Wrocławiu oraz Jany Drdacki w Pradze.

Z tańcem orientalnym zetknęłam się po raz pierwszy w Jeleniej Górze na kursach prowadzonych przez Elżbietę Eisenblatter oraz przez Agnieszkę Krzysztofiak we Wrocławiu. Technikę tańca orientalnego rozwijałam u takich instruktorek jak: Ola Toth (Warszawa) czy Rena Milgrom (Studio Zambra, Praga).

Wszechstronność zainteresowań i życie we współczesnym eklektyzmie pchnęły mnie do czerpania z różnych odmian tańca i poszukiwania własnych ścieżek wyrazu. Układam choreografie do każdej muzyki. Flamenco, taniec orientalny, taniec współczesny, własna inwencja są dla mnie źródłem inspiracji do tworzenia czasem zaskakujących dla widza układów.

Czy szukam własnego, jednorodnego, spójnego stylu w tańcu? Raczej nie.

Tworzyć siebie i wyrażać siebie poprzez taniec.

Budować indywidualną świadomość swojego ciała w harmonijnym sprzężeniu z emocjonalnym duchem.

Pobudzać wyobraźnię, kreować swój świat i opowiadać o nim, malować go tańcem.

Odnajdywać w ruchu ciała sprzężonym z muzyką energetyczną siłę.

Doświadczać w tańcu przyjemności i zwykłej radości życia.

Oto czego szukam i uczę tańcząc.