Co tańczymy
Flamenco, taniec orientalny, taniec nowoczesny, tańce szkockie i irlandzkie, taniec w kręgu -
TAŃCZĘ SIEBIE
TWORZĘ I WYRAŻAM SIEBIE
POPRZEZ TANIEC
Flamenco
O flamenco można by opowiadać dniami i nocami bez przerwy i bez znudzenia. Federico Garcia Lorca napisał:
...Głębsze niż wszystkie studnie i morza otaczające świat. Gorętsze niż mury arabskich zamków nagrzanych w palącym słońcu Andaluzji. Piękne, zmysłowe, mistyczne i tajemnicze. Przeszywające jak szpada wbita w kark byka. Dźwięk gitary, krzyk muezzina, żyda i cygana rozcinający krajobraz na pół. Rytualny taniec ognia i wody, pełen dumy i dzikości wyrażający szaleństwo i pragnienie. Flamenco..."
Flamenco jest najpopularniejszą i najbardziej lubianą muzyką etniczną na świecie. Powstało w Andaluzji -
W sztuce flamenco wyróżnia się niezliczoną ilość tzw. palos czyli ustalonych przez tradycję form o określonej rytmice, melodii, charakterze i nastroju. Niektóre palos mogą być tańczone, inne zaś tylko śpiewane lub grane na gitarze. Niektóre, jak soleá, siguiriya, alegrías uznawane są za rdzeń i esencję flamenco i w związku z tym często wykonywane i rozwijane przez współczesnych artystów. Inne style popadają w zapomnienie, kultywowane są jedynie w małych enklawach, rzadko wykonywane publicznie.
Taniec brzucha
Po arabsku raks al.-
Taniec nowoczesny
W języku potocznym określa się w ten sposób wszystkie obecne odmiany tańca wywodzącego się tak naprawdę z tańca jazzowego w połączeniu z tańcem współczesnym. W słowniku zawodowych tancerzy takie określenie jednak nie funkcjonuje. Bronię go jednak na tej stronie, ze względu na brak zamiennej nazwy określającej to, co tańczymy. Nasze choreografie tańca zwanego nowoczesnym zawierają elementy m.in.: flamenco, orientu, tańca disco, tańca współczesnego z poszukiwaniem zupełnie indywidualnych rozwiązań. Tańczymy do utworów hard rockowych, rockowych, popowych, muzyki folkowej i filmowej. Jak jednym, słowem określić taką mieszankę?... Sądzę, że określenie taniec nowoczesny, bez względu na krytykę, jest tu najbardziej odpowiednie.
Tańce w kręgu
Kiedyś, dawno temu
poprzez taniec rozumieliśmy swą moc i swoje miejsce we wszechświecie. Poprzez taniec przenosiliśmy naszą mądrość na następne pokolenia. W tańcu wyrażaliśmy nasze uczucia: radość, strach, smutek i nadzieję...
Kiedyś dawno temu
tańczyliśmy RAZEM, W KRĘGU – podstawowym symbolu jedności i całości. Nasz krąg tworzył miejsce, w którym tworzyliśmy i odtwarzaliśmy nasz kosmos, naszą rzeczywistość. Na zewnątrz był chaos i nieznane. Wewnątrz kręgu był porządek, moc, spójność.
Nadeszły czasy, w których straciliśmy połączenie z naszą ziemią i swoją społecznością. Nasz taniec ograniczył się do tańca towarzyskiego (godowego). Krąg zaczął stawać się linią lub kwadratem, by w końcu ulec rozproszeniu do tańca w pojedynkę. Tańczymy sami, nieświadomi bycia częścią większej całości. Krąg tańca załamał się, ale jego potrzeba została głęboko w naszej psychice.
I znalazł się człowiek, który postanowił ocalić od zapomnienia taneczny krąg. Bernard Wosien -